English |  Official Site |  فارسي   |  سایت اصلی  |   امروز: چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧

 

بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت، حدود يک میلیارد نفر از مردم جهان اضافه وزن دارند و از اين ميان بيش از 300 ميليون نفر چاق مي‌باشند. . چاقي، يک بيماري مزمن پيچيده و چندعاملي است که در بروز آن عوامل محيطي (اجتماعي و فرهنگي)، ژنتيک، فيزيولوژيک، متابوليک، رفتاري و روان شناختي نقش دارند. چاقی عامل بسیاری از بیماری های مزمن جهان از جمله دیابت، فشار خون و بیماری قلبی عروقی بوده و در حقیقت زمینه ساز بسیاری از مرگ و میرهای بشری می باشد.
مرکز تحقیقات چاقی مادر و کودک دانشگاه علوم پزشکی ارومیه بر اساس رسالت خود در جهت کنترل بیماری چاقی و کمک به ارتقاء سلامت جامعه، اقدام به برگزاری اولین کنگره بین المللی چاقی مادر و کودک در 24 لغایت 26 اردیبهشت سال 1394 نموده است. با یاری خداوند متعال، با همت مسئولین محترم دانشگاه، با تلاش اساتید محترم بالینی، علوم پایه دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و اساتید برجسته از سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور این کنگره به مشکلات مرتبط با چاقی مادر و کودک خواهد پرداخت و در راستای کمک به ارائه راهکارهای لازم برای شناسایی، پیشگیری و درمان چاقی مادر و کودک گام برخواهد داشت.
در این کنگره پنج نفر از اساتید صاحب نام خارج از کشور نیز حضور خواهند داشت که بر بار علمی کنگره خواهد افزود. برگزاری کارگاه آموزشی کوکران برای محققین و اساتید ثبت نام کننده از سایر اهداف این کنگره می باشد.
با توجه به نقش اساسی محققین جوان و دانشجویان پزشکی در ارتقاء سطح علمی دانشگاه، بخشی از کنگره نیز به محققین جوان اختصاص یافته است که امیدواریم شاهد شرکت فعال استعدادهای درخشان کشور و پربارتر شدن کنگره باشیم.
اینجانب ضمن قدردانی از مسئولین محترم دانشگاه در برگزاری این کنگره، از کلیه همکاران محترم در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و سایر دانشگاه های کشور جهت شرکت در این همایش بین المللی دعوت بعمل آورده و پیشاپیش مقدم تمامی شرکت کنندگان را گرامی می دارم.

 

دکتر شاه صنم غیبی
دبیر علمی کنگره